ERG Kimdir?

Yeni Bir Fikir Üretim Merkezi: Eğitim Reformu Girişimi

 

ERG, çocuğun ve toplumun gelişimi için eğitimde yapısal dönüşüme nitelikli veri, yapıcı diyalog ve eleştirel bakış yoluyla katkı yapan bağımsız ve kar amacı gütmeyen bir girişimdir. Yapısal dönüşümün ana unsurları, eğitimde karar süreçlerinin veriye dayalı olması, paydaşların katılımıyla gerçekleşmesi ve her çocuğun kaliteli eğitime erişiminin güvence altına alınmasıdır. 2003 yılında kurulan ERG, Türkiye’nin önde gelen vakıflarının bir arada desteklediği bir girişim olmasıyla Türkiye sivil toplumu için de iyi bir örnek oluşturur. 
 

Yayımladığı raporları, Dünya Bankası eğitim politikaları uzmanları ve OECD ve PISA analistleri tarafından referans gösterilen ERG, 2014 Global Go To Think Tank Endeksi'nde tüm dünyadaki düşünce kuruluşları arasında "En İyi Eğitim Politikası Düşünce Kuruluşları" sıralamasında ilk 45'te, 2015'te "En İyi Eğitim Politikası" kategorisinde ilk 50’de yer almıştır.


ERG çalışmalarını, Eğitim Gözlemevi ve ATÖLYE İstanbul ortak girişimiyle oluşturduğu Eğitim Laboratuvarı birimleriyle yürütür.
 

Eğitim Gözlemevi, üniversite öncesi eğitim hakkında bağımsız, tarafsız ve yapıcı görüş sunarak kamuoyuna eğitimdeki güncel gelişmelerin izlenebildiği bir kaynak olmaya çalışır. Her yıl hazırladığı Eğitim İzleme Raporları ile eğitimdeki gelişmeleri izler. Araştırma ve izleme raporları yayımlayarak eğitim politikalarının süreç ve çıktılarını iyileştirmeye çalışır.


Eğitim Laboratuvarı, ERG’nin eğitime dair birikimini ve uzmanlar ağını, iş ortağı ATÖLYE İstanbul’un tasarım ve teknoloji yetkinlikleriyle bir araya getirerek kurumlara ve öğretmenlere yönelik yaratıcı ve yenilikçi uygulamalar tasarlar. Altı vakfın desteğiyle hayata geçirilen ilk proje Öğretmen Ağı, eğitimin niteliğinin yapı taşı olan öğretmenleri güçlendirecek sürdürülebilir bir ekosistem kurmaya çalışır. Öğretmenlerin birey olarak eğitim projeleri tasarlar. 14 yıldır, eğitimde fark yaratmak isteyen ve eğitime gönül veren eğitimcilerin, kişilerin ve kurumların iyi örnek ve materyallerini paylaştığı, bir araya geldiği, etkileşimde bulunduğu ve birbirlerinden öğrendiği Eğitimde İyi Örnekler Konferansı’nı düzenler. Türkiye’nin ilk öğretmen festivali Öğretmen İçin Festival ile öğretmenlere keyifli zaman geçirmeleri ve ortak üretime geçmeleri için “karşılaşma” ortamı sunar.